Facebook
Twitter
RSS 2.0

DEIS
 Library

The Donbas Environment
 Information System


«лнр», безопасность взрывы, вода водопостачання война, волынец, відходи газ, грунти джерела донбасс, донетчина, донні відклади закрытие, ландшафти луганщина, ліси метан моніторинг оккупированная пзф повітря пожежі право промисловість рекомендації ризики территория, фауна флора фінансування хвостосховища шахти шахты, экологическая экология экология,


05.03.2021
Порушення через блокаду

Шахта «Юний комунар»


12.02.2021
Порушення через блокаду

Шахта «Юний комунар»


09.01.2021
Порушення роботи

Шахта «Золоте»
Donbas tailings storage facilities

OSCE Project Co-ordinator in Ukraine


Хвостосховища Донбасу

Координатор проєктів ОБСЄ в Україні


Війна на Донбасі: реалії і перспективи врегулювання

Центр Разумкова


Регіональна доповідь про стан навколишнього природного середовища в Донецькій області у 2018 році

Донецька обласна державна адміністрація


Екологічний паспорт Донецької області за 2018 рік

Донецька обласна державна адміністрація


Екологічний паспорт Луганської області за 2018 рік

Луганська обласна державна адміністрація


Регіональна доповідь про стан навколишнього природного середовища в Луганській області у 2018 році

Луганська обласна державна адміністрація


П’ять років бойових дій на сході України: Екологічні аспекти у інфографіці

Координатор проєктів ОБСЄ в Україні


Five years of fighting in Eastern Ukraine: Environmental issues depicted in infographics

OSCE Project Co-ordinator in Ukraine


Вплив військової діяльності на природу України: посібник

Екологія–Право–Людина


Комплексний аналіз даних про стан довкілля в Донецькій та Луганській областях

ПРООН


Assessing environmental impacts of armed conflict: the case of eastern Ukraine

truth-hounds.org & National Endowment for Democracy


Cтан басейну Сіверського Дінця та фактори впливу в умовах військових дій. Технічний звіт

Координатор проєктів ОБСЄ в Україні


State of the Siverskyi Donets basin and related risks under military operations. Technical report

OSCE Project Co-ordinator in Ukraine


Звіт про результати вивчення екологічної ситуації на території Донецької та Луганської області

Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління


Donbas: Territory of eXistence

Ukrainian Research Institute of Engineering Ecology


На межі виживання: знищення довкілля під час збройного конфлікту на сході України

Українська Гельсінська спілка з прав людини


Ecological Threats in Donbas, Ukraine

Centre for Humanitarian Dialogue


Справжня ціна вугілля в умовах війни на Донбасі: погляд крізь призму прав людини

Східноукраїнський центр громадських ініціатив


Воєнні дії на сході України – цивілізаційні виклики людству

Екологія–Право–Людина


Military Conflict in Eastern Ukraine – Civilization Challenges to Humanity

Environment–People–Law


Ukraine Recovery and Peacebuilding Assessment: Volume I

European Union, United Nations, World Bank Group


Ukraine Recovery and Peacebuilding Assessment: Volume II

European Union, United Nations, World Bank Group


Оцінка екологічної шкоди на сході України: проблеми водопостачання, водовідведення та видалення відходів

13.12.2017

З початку збройного конфлікту бойові дії систематично порушували роботу систем енергоживлення, водопостачання, водовідведення та утилізації відходів. Випадки пошкодження комунальних каналізаційних та водопровідних мереж були зафіксовані в більшості населених пунктів вздовж лінії зіткнення.

Неодноразово порушувалась і призупинялась робота об’єктів системи водопостачання та водоочищення, створюючи умови для спонтанного аварійного забруднення. Як згадувалося вище, в 2016 році до потрапляння стічних вод в навколишнє середовище призвело переповнення відстійників «Бахмутського аграрного союзу» через неможливість їх своєчасного обслуговування.

Того самого року пошкодження очисних споруд м. Докучаєвськ Донецької області призвело до зупинки очищення і знезараження стоків міста та забруднення довкілля. Зафіксовані пожежі на об’єктах водопостачання, на території яких зберігався хлор: Донецькій фільтрувальній станції та Верхньокальміуській фільтрувальній станції.

За наявними даними, за період 2014-2017 рр., порушення роботи також були зафіксовані на найбільш важливих об’єктах системи водопостачання регіону – каналі Сіверський Донець – Донбас, Маріупольській, Єнакієвській, Горлівській, Слов’янській, Західній фільтрувальній станції, Південно-Донбаському, Другому Донецькому, Айдарському, Молодогвардійському, Кондрашівському водопроводах та інших об’єктах.

Джерела ризику для надійного і безпечного функціонування регіональної системи водопостачання досліджувались у рамках інформаційного забезпечення діяльності Тристоронньої контактної групи Мінського переговорного процесу в 2015–2016 роках і на замовлення ЮНІСЕФ в 2017 році.

У дослідженнях для Тристоронньої контактної групи, зокрема, відзначається висока вразливість постачання води до населених пунктів в умовах збройного конфлікту (в тому числі Маріуполь, Красноармійськ, Волноваха тощо) і підвищений ризик виникнення надзвичайних ситуацій (наприклад, затоплення Краматорська) у разі екстреної зупинки насосних станцій поблизу лінії зіткнення. Щоб зменшити ризики можливих надзвичайних ситуацій, активний хлор в системах водоочищення та водопідготовки на сьогодні частково замінений на менш активний гіпохлорит кальцію.

Завдяки взаємопов’язаності елементів регіональної системи водопостачання по обидва боки лінії зіткнення та значній участі гуманітарних, у тому числі міжнародних організацій, загалом вдається підтримувати її в робочому стані. При цьому ліквідація аварій та їх наслідків часто ускладнюється неможливістю оперативно узгодити режим припинення вогню, щоб забезпечити своєчасний доступ до відповідних ділянок та об’єктів для аварійних бригад.

Державною програмою MTOT заплановані пріоритетні заходи з капітального ремонту, реконструкції та відновлення водопроводу та каналізації, насосних станцій, очисних споруд, а також наукові дослідження з метою диверсифікації джерел та модернізації системи водопостачання в майбутньому. Адміністрація Донецької області повідомила про власні плани в найближчі три роки реконструювати і побудувати нові очисні споруди в 14 населених пунктах у басейні Сіверського Дінця. У довгостроковій перспективі рекомендовано здійснити повномасштабну модернізацію застарілої й хронічно недофінансованої системи водопостачання в регіоні.

Загальне погіршення житлово-комунального обслуговування та послаблення природоохоронної діяльності в зоні конфлікту (див. нижче) торкнулося і системи поводження з відходами, насамперед у населених пунктах уздовж лінії зіткнення.

Особливо в початковій фазі конфлікту періодично виникали труднощі зі збиранням побутових відходів та їх вивезенням на полігони через пошкодження та відсутність автомобільної техніки у комунальних підприємств і складність її пересування в зоні конфлікту, а також брак фінансування.

Проблему становить боротьба із загорянням сміття на полігонах поблизу лінії зіткнення. Ситуація ускладнюється великою кількістю зруйнованих унаслідок бойових дій будівель та споруд, залишки яких також потребують утилізації (складність полягає, зокрема, в необхідності попереднього розмінування об’єктів та очищення території від боєприпасів, що не розірвалися, а також у необхідності виділяти додаткові площі для захоронення відходів цього типу).

Державна програма MTOT передбачає пріоритетні заходи з будівництва нових полігонів для твердих побутових відходів в Краматорську та в Попаснянському районі Луганської області, а також реконструкцію полігону твердих побутових відходів в м. Кремінна Луганської області.

У регіональній програмі з охорони навколишнього середовища Луганської області на 2016–2018 роки закріплені заходи з розробки проекту та завершення будівництва полігону для твердих побутових відходів в районі села Осинове Новопсковського району. Адміністрація Донецької області повідомила про продовження програми, розпочатої ще до конфлікту, щодо будівництва міжрайонних (регіональних) полігонів в Краматорську, Покровську, Курахово і Маріуполі та про плани будівництва на кошти регіонального бюджету перевантажувальних станцій з елементами сортування в Торецьку, Бахмуті, Слов’янську, Костянтинівці і Лимані.

В області планується також заміна техніки для сільської місцевості, в т.ч. для забезпечення роздільного збирання сміття, вирішення проблеми утилізації відпрацьованих ламп, медичних і біологічних відходів та залучення інвестицій для глибокої переробки відходів.

Повна версія публікації: https://www.osce.org/uk/project-coordinator-in-ukraine/362581?download=true

Координатор проектів ОБСЄ в Україні

© DEIS Library 2017-2020. Використання матеріалів дозволяється за умови розміщення гіперпосилання на