Facebook
Twitter
RSS 2.0

DEIS
 Library

The Donbas Environment
 Information System


«лнр», безопасность взрывы, вода водопостачання война, волынец, відходи газ, грунти джерела донбасс, донетчина, донні відклади закрытие, ландшафти луганщина, ліси метан моніторинг оккупированная пзф повітря пожежі право промисловість рекомендації ризики территория, фауна флора фінансування хвостосховища шахти шахты, экологическая экология экология,


05.03.2021
Порушення через блокаду

Шахта «Юний комунар»


12.02.2021
Порушення через блокаду

Шахта «Юний комунар»


09.01.2021
Порушення роботи

Шахта «Золоте»
Donbas tailings storage facilities

OSCE Project Co-ordinator in Ukraine


Хвостосховища Донбасу

Координатор проєктів ОБСЄ в Україні


Війна на Донбасі: реалії і перспективи врегулювання

Центр Разумкова


Регіональна доповідь про стан навколишнього природного середовища в Донецькій області у 2018 році

Донецька обласна державна адміністрація


Екологічний паспорт Донецької області за 2018 рік

Донецька обласна державна адміністрація


Екологічний паспорт Луганської області за 2018 рік

Луганська обласна державна адміністрація


Регіональна доповідь про стан навколишнього природного середовища в Луганській області у 2018 році

Луганська обласна державна адміністрація


П’ять років бойових дій на сході України: Екологічні аспекти у інфографіці

Координатор проєктів ОБСЄ в Україні


Five years of fighting in Eastern Ukraine: Environmental issues depicted in infographics

OSCE Project Co-ordinator in Ukraine


Вплив військової діяльності на природу України: посібник

Екологія–Право–Людина


Комплексний аналіз даних про стан довкілля в Донецькій та Луганській областях

ПРООН


Assessing environmental impacts of armed conflict: the case of eastern Ukraine

truth-hounds.org & National Endowment for Democracy


Cтан басейну Сіверського Дінця та фактори впливу в умовах військових дій. Технічний звіт

Координатор проєктів ОБСЄ в Україні


State of the Siverskyi Donets basin and related risks under military operations. Technical report

OSCE Project Co-ordinator in Ukraine


Звіт про результати вивчення екологічної ситуації на території Донецької та Луганської області

Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління


Donbas: Territory of eXistence

Ukrainian Research Institute of Engineering Ecology


На межі виживання: знищення довкілля під час збройного конфлікту на сході України

Українська Гельсінська спілка з прав людини


Ecological Threats in Donbas, Ukraine

Centre for Humanitarian Dialogue


Справжня ціна вугілля в умовах війни на Донбасі: погляд крізь призму прав людини

Східноукраїнський центр громадських ініціатив


Воєнні дії на сході України – цивілізаційні виклики людству

Екологія–Право–Людина


Military Conflict in Eastern Ukraine – Civilization Challenges to Humanity

Environment–People–Law


Ukraine Recovery and Peacebuilding Assessment: Volume I

European Union, United Nations, World Bank Group


Ukraine Recovery and Peacebuilding Assessment: Volume II

European Union, United Nations, World Bank Group


Оцінка екологічної шкоди на сході України: що відомо про екологічні проблеми в зоні конфлікту?

13.12.2017

Проблемі екологічних наслідків бойових дій увага стала приділятися відносно недавно. У міжнародному масштабі відомими є дослідження екологічних наслідків конфліктів у колишній Югославії, Афганістані та на Близькому сході проведене Програмою ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП)1 . У 2006 році ОБСЄ та ЮНЕП оцінювали поширення трав’яних пожеж в Нагірному Карабаху, у 2008 році – екологічні наслідки військового конфлікту в Грузії. Сьогодні різні міжурядові та неурядові організації беруть участь в оцінці екологічного впливу бойових дій у Сирії та Іраку.

Аналіз ситуації в зоні конфлікту на сході Україні здійснювався за обмеженого набору джерел. Сьогодні на частині територій не проводиться екологічний моніторинг, відсутня достовірна інформація про характер пошкоджень підприємств, діє режим секретності, ускладнена робота Державних екологічних інспекцій в Донецькій і Луганській областях.

Всі організації, що до початку конфлікту здійснювали збір інформації про стан довкілля в Донецькій та Луганській областях, зазнали порушень у роботі, більшість з них втратили приладову базу, технічне, матеріальне та транспортне забезпечення, архіви та документацію. Скоротився обсяг звітності перед органами державної статистики.

Водночас з початку 2015 року Міністерство екології та природних ресурсів України на основі наявної інформації щомісячно готує інформаційно-аналітичні довідки про стан довкілля на сході України. Інформація щодо гуманітарної ситуації в населених пунктах, а також про випадки порушень водо-, газо- та електропостачання міститься в щоденних зведених даних Інформаційно-аналітичного центру Ради національної безпеки та оборони України.

В рамках своєї діяльності Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ готує щоденні оперативні звіти на основі фактів про конкретні інциденти на місцях, що містять, зокрема, інформацію про випадки порушення роботи промислових підприємств та об’єктів критичної інфраструктури. Кластер координації гуманітарних питань у сферах водопостачання, санітарії та гігієни (WASH Cluster) під егідою ЮНІСЕФ здійснює збирання та поширення інформації про загострення насильства вздовж лінії зіткнення та вплив конфлікту на санітарно-гігієнічну інфраструктуру.

У непідконтрольних уряду районах Донецької області ЮНІСЕФ забезпечує оцінку ризиків у сфері водопостачання, яка включає візити до об’єктів критичної інфраструктури.

В умовах обмеженості інформації дуже важливими джерелами даних є засоби масової інформації та соціальні мережі, хоча у деяких випадках точність та достовірність відповідних повідомлень треба підтверджувати за допомогою додаткових джерел. Серед національних ЗМІ, що найповніше висвітлюють проблематику, можна відзначити видання «Кореспондент» та Інформаційне агентство «УНІАН».

Серед місцевих ЗМІ, які працювали до початку конфлікту та продовжують висвітлювати події, що відбуваються, зокрема, на непідконтрольних уряду територіях, можна відзначити Інформаційне агентство «ОстроВ».

Деякі дослідження та огляди екологічних проблем і пріоритетів сходу України:

 1. Аналіз та програма реконструкції Світового банку – ЄС – ООН (МБРР, ЄС, ООН, 2015)
 2. Аналіз MБO «Екологія – право – людина» (Кравченко, 2015)
 3. Публікації екологічної мережі «Зой» (Denisov et al., 2015a, 2015b, 2017)
 4. Дослідження для Тристоронньої контактної Групи (Kaschka, 2015, 2016, Petry, 2016)
 5. Звіт Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ (СММ ОБСЄ, 2015)
 6. Проект державної цільової програми реконструкції та розбудови миру (MTOT, 2016)
 7. Доповідь Центру гуманітарного діалогу (Yakovlev and Chumachenko, 2017)
 8. Аналіз Bellingcat (Zwijnenburg, 2017)
 9. Доповідь Української Гельсінської спілки з прав людини (Бущенко, 2017)
 10. Дослідження на замовлення ЮНІСЕФ5
 11. Дослідження на замовлення УКГВ ООН (Nicole and Ferraro, 2017)
 12. Матеріали Координатора проектів ОБСЄ в Україні (Аверін, 2017, Денісов та інші, 2017)

Перші комплексні огляди екологічної ситуації в зоні конфлікту на сході Україні з’явилися на початку 2015 року. Світовий банк, ЄС і ООН здійснили аналіз наслідків конфлікту та потреб для їх подолання6 , в тому числі аналіз екологічних аспектів і першочергових потреб реконструкції (оцінка екологічних аспектів реконструкції становила 30 мільйонів доларів США; ще в 40 мільйонів доларів були оцінені потреби щодо відновлення системи водопостачання та водовідведення).

Водночас Міжнародна благодійна організація «Екологія – право – людина» (ЕПЛ) провела й опублікувала серію власних польових та кабінетних досліджень. Швейцарська некомерційна екологічна мережа «Зой» спільно з британською НУО Toxic Remnants of War Project опублікували паралельний аналіз доступної інформації, матеріалів ЗМІ та власних досліджень. Відтоді питання стану довкілля в зоні конфлікту з’явилося на політичному порядку денному; систематичний інтерес до нього почали проявляти українські та зарубіжні ЗМІ, державні та міжнародні організації.

Протягом 2015–2016 років на підтримку зустрічей Тристоронньої контактної групи Мінського переговорного процесу експертами з Австрії та Німеччини було проведено ряд досліджень з конкретних питань безпеки водопостачання та водовідведення в зоні конфлікту та перспектив відновлення та розвитку вугільної галузі сходу України, в тому числі питань наслідків затоплення вугільних шахт. Безпека водопостачання та водовідведення стала темою аналітичної доповіді Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні. Наприкінці 2016 року Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України (MTOT) розробило та представило на обговорення громадськості проект першої Державної цільової програми реконструкції та розбудови миру в східних регіонах України обсягом близько 50 мільйонів євро (далі – Державна програма MTOT).

У 2017 році увага до проблеми продовжувала зростати, й кількість аналітичних матеріалів різко збільшилася. За рішенням наради під керівництвом Віце-прем’єр-міністра України в травні 2017 року під егідою MTOT була створена міжвідомча робоча група з питань навколишнього середовища Донецької та Луганської областей.

У червні 2017 року на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи був проведений круглий стіл присвячений обговоренню екологічних проблем Донбасу. Міжнародна некомерційна мережа Bellingcat обнародувала докладний аналіз пошкоджень під час конфлікту та екологічної небезпеки деяких промислових підприємств за відкритими дистанційними даними. Українська Гельсінська спілка з прав людини опублікувала детальний звіт про наслідки конфлікту, приділивши найбільшу увагу проблемам особливо охоронних природних територій.

Нарешті, на замовлення Управління ООН з координації гуманітарних питань (УКГП ООН) швейцарські фахівці провели польову оперативну експрес-оцінку екологічної небезпеки можливих промислових аварій уздовж лінії зіткнення. На замовлення ЮНІСЕФ австрійським підрядником було проведено комплексний аналіз діяльності компанії «Вода Донбасу» та джерел ризику щодо водопостачання регіону.

Ця публікація підсумовує наявну на сьогодні інформацію щодо екологічних проблем на сході України на основі попереднього кабінетного дослідження та результатів додаткових – у тому числі польових – досліджень у рамках проекту Координатора проектів ОБСЄ в Україні «Визначення шкоди, завданої довкіллю на сході України» та їх порівняння з висновками попередніх оглядів, публікацій та інших джерел інформації.

Повна версія публікації: https://www.osce.org/uk/project-coordinator-in-ukraine/362581?download=true

Координатор проектів ОБСЄ в Україні

© DEIS Library 2017-2020. Використання матеріалів дозволяється за умови розміщення гіперпосилання на